Strony

sobota, 31 grudnia 2022

Noworoczne życzenia

***

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki naszego bloga. Rok 2022 w niejednym aspekcie nie był łatwy, ani łaskawy. Wojna za naszą wschodnią granicą uzmysłowiła nam dobitnie jak kruchy i łatwy do zniszczenia jest pokój. Dlatego właśnie na ten nadchodzący Rok 2023 chcielibyśmy życzyć Wam przede wszystkim pokoju, tak, by na stale zagościł on w naszym otoczeniu. Życzymy też zdrowia, bo to podstawa, szczęścia, którego nigdy za wiele oraz wytrwałości, niezbędnej do realizacji wszelkich planów. No i, rzecz jasna, samych interesujących i wartościowych lektur.

 

Do siego roku!

Ambrose & Andrev Vysotsky 

***

piątek, 23 grudnia 2022

"Czarna małpa" Zachar Prilepin - Rosyjskie bagno

Zachar Prilepin

Czarna małpa

Tytuł oryginału: Чёрная обезьяна
Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Proza Świata
Liczba stron: 209
Format: .epub


Figura obcego stanowi jeden z fundamentów literatury – postać innego jest przecież niemal tak stara jak ludzkość. Człowiek, którego nie znamy, od zawsze w równym stopniu fascynuje, co wzbudza nieufność i niepokój. Literatura jest zdolna, przynajmniej do pewnego stopnia, okiełznać ten lęk i pomaga dostrzec w obcym ludzkie przymioty, których nierzadko mu się odmawia. Z tego względu wydaje się, że słowo pisane może pomóc nam zrozumieć bądź poznać racje kogoś, z kim nie zgadzamy się w stopniu wręcz fundamentalnym. Uzbrojony w takie właśnie założenia sięgnąłem po powieść Czarna małpa autorstwa Zachara Prilepina (ur. 1975).

piątek, 16 grudnia 2022

"Kobieta w Fioletowej Spódnicy" Natsuko Imamura - W labiryncie szaleństwa

Natsuko Imamura

Kobieta w Fioletowej Spódnicy

Tytuł oryginału: Murasaki no sukāto no onna
Tłumaczenie: Wiktor Marczyk
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: z Żurawiem
Liczba stron: 144




Człowiek jest istotą społeczną, stąd naturalnym jest dążenie do bycia częścią grupy, potrzeba akceptacji czy chęć nawiązywania nowych znajomości. Długotrwałe przebywanie na marginesie danej wspólnoty prowadzi do szeregu psychicznych dysfunkcji. Alienacja niszczy poczucie własnej wartości, wzmaga wrażenie bycia nierozumianym, katalizuje przeświadczenie o byciu niesprawiedliwie krzywdzonym czy błędnie ocenianym. Przedłużająca się samotność to prosta droga do szaleństwa, droga, którą kroczy protagonistka powieści Kobieta w Fioletowej Spódnicy autorstwa japońskiej pisarki Natsuko Imamury (ur. 1980).

piątek, 9 grudnia 2022

"W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie" Ango Sakaguchi - O przewrotności piękna

Ango Sakaguchi

W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie

Tytuł oryginału: Sakura no mori no mankai no shita
Tłumaczenie: Karolina Bednarz
Wydawnictwo: Tajfuny
Seria: Tajfuny Mini
Liczba stron: 70
Format: .epub

Piękno to pojęcie, które niełatwo daje się pochwycić w karby słów. Wymyka się ścisłym definicjom, które, gdy już zostają ukute, okazują się dziurawe niczym sito. Co gorsza, nawet gdyby pominąć wszelkie słowne nomenklatury, to przewrotna natura piękna ujawnia się raz jeszcze, kiedy staramy się ustalić, co pięknem jest obdarzone, a co jest go pozbawione. Subiektywizm chwyta w nas swe szpony, nie pozwalając niezbicie orzec, czy dany obiekt bądź osoba skrywają w sobie kunszt, krasę, urok i atrakcyjność czy też to jedynie nasze złudzenie. Owa niejednoznaczność piękna zostaje, nomen omen, pięknie uwypuklona w opowiadaniach Ango Sakaguchiego (1906 – 1955), które ukazały się na łamach warszawskiej oficyny Tajfuny w zbiorze pt. W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie.

piątek, 2 grudnia 2022

"Nierozłączne" Simone de Beauvoir - O sile przyjaźni

Nierozłączne

Simone de Beauvoir

Tytuł oryginalny: Les Inséparables
Tłumaczenie: Regina Gromacka
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 111
Format: .epub
 



 
Przyjaźń to bliskie i serdeczne, a zarazem bardzo silne stosunki z drugą osobą, które budowane są w oparciu o wzajemną życzliwość oraz zaufanie. Prawdziwy przyjaciel czy przyjaciółka to skarb, który docenia się szczególnie w chwilach trudnych, kiedy los boleśnie nas doświadcza, bowiem właśnie wtedy możemy liczyć na wsparcie i otuchę bliskich nam osób. Już sama obecność przyjaciela czy przyjaciółki w okolicznościach, gdy inni się od nas odwracają, jest potężnym bodźcem pomagającym przetrwać niemiłe momenty. Z tego też względu strata tak wartościowej osoby jest zawsze wyjątkowo niełatwym przeżyciem, które wstrząsa do samych trzewi. Przypomina nam o tym m.in. Simone de Beauvoir (1908 – 1986), francuska pisarka, filozofka i feministka, autorka noweli Nierozłączne.