Strony

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

"Niewidzialne kobiety" Caroline Criado Perez - O algorytmach karmionych trefnymi danymi

Caroline Criado Perez

Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn

Tytuł oryginału: Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men  
Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Karakter
Liczba stron: 452
Format: .epub
 
 

Różnice między mężczyznami, a kobietami to z jednej strony wynikowa biologii, z drugiej zaś to pokłosie kulturowych uwarunkowań sprowadzających się do przypisywania odmiennych, a przy tym specyficznych ról, cech i zachowań. I o ile część współczesnej literatury feministycznej koncentruje się na uzmysłowieniu, że wiele z tych różnic jest wykreowana sztucznie, o tyle istnieją także pozycje skupiające się na negatywnych aspektach braku uwzględnienia występowania tych odmienności (szczególnie biologicznych). Jedną z tego typu książek jest dzieło Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn autorstwa Caroline Criado Perez (ur. 1984), brytyjskiej pisarki, dziennikarki i aktywistki feministycznej.

poniedziałek, 21 sierpnia 2023

"Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet" Angela Saini - O nauce (nie)wolnej od stereotypów

Angela Saini

Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet

Tytuł oryginału: Inferior: How Science Got Women Wrong and the New Research That's Rewriting the Story
Tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 247
Format: .epub
 

 

 

Przeświadczenie, iż kobiety na tyle różnią się od mężczyzn, że do pewnych rzeczy są predestynowane, do innych zaś niemal zupełnie się nie nadają, bywa traktowane jako naukowo udowodniony fakt. Biologiczna odrębność wykształcona w toku ewolucji jest przez niektórych uważana za na tyle znaczącą, że możliwe jest mówienie o statystycznie istotnych różnicach w budowie mózgu, co rzutuje na odmienne zachowania, inne zdolności czy rozbieżne przymioty. Czy jednak faktycznie aż tak bardzo się od siebie różnimy? Czy rzeczywiście, przywołując tytuł słynnej publikacji, mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? Ciekawym głosem w tej złożonej i niepozbawionej najróżniejszych odcieni dyskusji jest książka Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet, pióra Angeli Saini (ur. 1980), brytyjskiej reporterki, prezenterki radiowej, dziennikarki i autorki książek popularnonaukowych.

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

"Obsesja piękna" Renee Engeln - Rzecz o tym, że nie tylko wygląd się liczy

Renee Engeln

Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety

Tytuł oryginału: Beauty Sick: How the Cultural Obsession with Appearance Hurts Girls and Women
Tłumaczenie: Maja Komorowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 312
Format: .epub
 
 

Spóźnisz się, ale to nie powstrzymuje Cię przed ostatnim spojrzeniem w lustro. Raz jeszcze krytycznie przyglądasz się sobie, z niezadowoleniem stwierdzając, ze nie wszystkie wady udało się ukryć. Nos, brwi, usta, uszy, cera. Każdy element, w mniejszym bądź większym stopniu, dałoby się poprawić. A to dopiero twarz. Cóż powiedzieć o reszcie! Biodra, uda, łydki, ramiona, piersi, pośladki, obojczyki, palce, stopy. Nic nie jest takie, jak być powinno. Do wszystkiego można się przyczepić. Owszem, można. Tylko w jakim celu? Czy egzystencja sprowadzająca się do bycia pięknym tudzież piękną ma sens? Jaka jest tego cena? I jak wyzwolić się oków obsesji na tle własnego wyglądu? Pytania niełatwe, stąd i odpowiedzi niejednoznaczne, o czym przekonamy się sięgając po książkę Obsesja piękna. Jak kultura popularna krzywdzi dziewczynki i kobiety pióra doktor Renee Engeln, amerykańskiej wykładowczyni psychologii na Uniwersytecie Northwestern.

piątek, 4 sierpnia 2023

"Zima w Sokcho" Elisa Shua Dusapin - Minimalistyczna opowieść o międzyludzkich relacjach

Elisa Shua Dusapin

Zima w Sokcho

Tytuł oryginału: Hiver à Sokcho 
Tłumaczenie: Maria Schneider
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Liczba stron: 162
Format: papier
 
 

Spienione fale rozbijają się o opustoszałą plażę, delikatnie oprószoną śniegiem. Bezkresne morze hipnotyzuje swoim metodycznym szumem. Wędrujesz po falochronie, stopniowo oddalając się od brzegu. Wreszcie Twoim oczom ukazują się one – majestatyczne góry Taebaek. Ich ostre, ośnieżone wierzchołki drapią niebo po brzuchu, które jednak pozostaje obojętne na te pieszczoty. Gdy kontemplujesz ten cudowny widok, kątem oka dostrzegasz, że mimo kapryśnej pogody, ktoś jeszcze zdecydował się na spacer. Przyglądasz się, czekasz. Wreszcie zbliża się na tyle, że możesz dostrzec jego rysy twarzy. Raczej nietutejszy. Cudzoziemiec. Mina ni to zafrasowana, ni zadumana. Czego tu szuka? Hm… Ale na dobrą sprawę, czego szukasz tu Ty? Młoda, wykształcona i inteligentna kobieta, po studiach w Seulu, pracująca w zapyziałym pensjonacie, w prowincjonalnym Sokcho?