Wolna i niezawisła Ukraina jest jedynym prawdziwym gwarantem niepodległości Polski. Jeśli upadnie Ukraina, kwestią czasu będzie upadek Polski.

czwartek, 21 stycznia 2021

Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu



Wiktor Suworow

Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu

tytuł oryginału:Osnowy szpionaża
tłumacz: Anna Pawłowska
wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017-04-11
Liczba stron: 416
ISBN: 9788380621480

Od czasu lektury takich książek jak Akwarium, Lodołamacz czy Samobójstwo jestem wiernym fanem twórczości Wiktora Suworowa*, rosyjskiego pisarza i byłego agenta wywiadu ZSRR, który żyje obecnie w Wielkiej Brytanii z zaocznym wyrokiem śmierci wydanym za zdradę komunistycznej ojczyzny. Z tym Suworowem to trochę dziwna sprawa, podobnie jak z kultowym filmem The Soviet Story. Wydaje się, że w tak rusofobicznym kraju jak Polska, w dodatku mającym jak najbardziej racjonalne powody, by na wielkiego sąsiada patrzeć zawsze z podejrzliwością, powinna podobna tematyka być propagowana i upowszechniana. Tymczasem mam wrażenie, iż jest odwrotnie, i o ile emocje antyrosyjskie są przez państwo mocno podgrzewane, to najciekawsze publikacje dokumentalne są jakby blokowane. Na szczęście książki Suworowa nie są, póki co, blokowane dosłownie, jak było w przypadku całkiem niezrozumiałej dla mnie decyzji o nieemitowaniu The Soviet Story. Tym bardziej jestem więc ciekaw Szpiega... Poniżej notka wydawcy.


Służby specjalne byłego Związku Radzieckiego nieodmiennie budzą fascynację. W swej najnowszej książce Wiktor Suworow opisuje je od podszewki. Były rezydent GRU w Genewie we właściwym sobie gawędziarskim stylu opowiada, jak – krok po kroku – zostawało się szpiegiem. Dowiadujemy się zatem, jak typowano kandydata, jak go kształcono, na jaką placówkę mógł trafić (lepszy Waszyngton czy Pekin – to wcale nie takie oczywiste), jakie zadania mógł tam otrzymywać i jaką rolę w jego życiu odgrywała żona. Poznajemy szczegółowo struktury GRU, sposoby werbowania agentów i zażartą rywalizację z odwiecznym wrogiem, czyli… KGB.

Mnóstwo detali, przykłady akcji, także autentycznych – wszystko to sprawia, że Szpieg, czyli… jest swego rodzaju kompendium pracy radzieckich służb specjalnych, a zarazem arcyciekawą lekturą.

Wiktor Suworow (ros.: Виктор Суворов; właśc. Władimir Bogdanowicz Riezun (w zachodnich publikacjach pisownia Rezun), Владимир Богданович Резун

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)