wtorek, 6 października 2015

Atrakcyjność zorganizowanej przestępczości (memento dla Polski)...tym, co pozwala się rozrastać mafiom, jest zawsze jedno: próżnia władzy, słabość, zgnilizna państwa w konfrontacji z organizacją, która oferuje i reprezentuje porządek.

3 komentarze:

 1. Ten cytat brzmi równie złowrogo w kontekście ekstremizmów różnej maści - zawsze dobrze im w słabym państwie, co gorsza obiecywane 'wzięcie za mordę i zrobienie porządku' jawi się jako pożądany skutek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie. Ten mit twardej ręki, niestety bardzo popularny w Polsce, prowadzi prostą drogą do Hitlera i Stalina. W tym cytacie chodzi raczej o skandynawskie rozumienie, według którego państwo (system prawny) powinien być na tyle spójny i sprawny, by wywierać na społeczeństwo pozytywne ciśnienie, bez względu na to, czy akurat rządzi geniusz czy idiota, diabeł czy anioł. By z jednej strony przestępstwo się nie opłacało, a z drugiej, o czym się u nas w ogóle nie pamięta, a co jest chyba nie mniej istotne, by opłacało się żyć uczciwie, by atrakcyjność dobra nie była mniejsza niż atrakcyjność zła.

   Usuń
 2. O, jak bardzo te słowa są prawdziwe. Aż dreszcz przebiega po plecach, ba, po całym ciele.

  OdpowiedzUsuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)