sobota, 18 lipca 2015

Słowo na niedzielę

czyli o pracy


...stoi w pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Jeśli jednakże ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść.

JPII na lotnisku Muchowiec w 1983


przytoczone w prześwietnej książce Małgorzaty Szejnert Czarny ogród

2 komentarze:

 1. Rozsądne słowa i niestety na czasie, tyle, że mało konkretne. Dlaczego nie można jasno mówić (oczywiście chodzi mi o żyjących hierarchów KK), jakie zachowania są przejawem braku ładu moralnego w pracy na linii pracodawca-pracownik.

  Czy bycie zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu w trzech różnych instytucjach, w trzech różnych miastach Polski jest przekroczeniem zasad moralnych? Tak tylko się zastanawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka etatów w normalnym kraju pewnie podpada pod oszustwo, ale kilkanaście, albo kilkadziesiąt? A w Polsce czemu nie. Niektórym wolno.

   KK ostatnio w ogóle nie zajmuje się tym, przynajmniej sądząc po kazaniach w moim parafialnym, czym powinien. A może po prostu uważają, że poziom pijaństwa, złodziejstwa, cudzołożenia i innych czynów z Dekalogu jest zadowalający i jedyne, czym warto się zajmować to aborcja i in vitro? No i ucisk katolików przez masę ateistów, bo to też stały motyw tych kazań.

   Ja ten cytat odbieram jako krytykę chęci wzbogacenia się kosztem pracowników. Na zachodzie fortuny buduje się przez pokolenia, a przynajmniej przez całe życie (pomijając oczywiste wyjątki), a u nas od zera do milionera w kilka lat. Czyim kosztem nietrudno zgadnąć. I jeszcze na blokadę i protesty się jedzie pojazdem za dwieście albo więcej tysięcy.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)