środa, 31 lipca 2013

Wieki przed Zimbardo


Jedynym koniecznym warunkiem triumfu zła jest to, żeby dobrzy ludzie nie robili nic.
brytyjski mąż stanu Edmund Burke

przytoczone w książce Philipa Zimbardo Efekt Lucyfera

6 komentarzy:

 1. Okrutnie prawdziwe. Z tego względu tak łatwo zostać owym złym człowiekiem - wystarczy być bierną i apatyczną cząstką, która postępuje tak jak pozostała część równie niemrawego tłumu.

  OdpowiedzUsuń
 2. A powiedział też: "Więcej osiągniemy cierpliwością niż siłą", tyle że do Zimbardo mało adekwatne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu? Ja odbieram tezy Zimbardo jako zachętę do pracy od podstaw, od dołu, zarazem zaprzeczenie możliwości poprawy w wyniku rozwiązań narzuconych z góry przez siły, które doprowadziły do zła. Siłowe rozwiązania w ogóle odrzuca, poza oczywistymi wyjątkami.

   Usuń
 3. Można poczuć się bezradnym, kiedy wokół tyle obojętności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba robić swoje i liczyć na to, że inni też zaczną to robić, ale faktycznie, w chwili obecnej u nas ręce wręcz opadają.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)