środa, 17 lipca 2013

O Wewnętrznym Kręgu

Pomnik C.S. Lewisa zaglądającego do szafy i zatytułowany "Poszukiwacz" autorstwa Rossa Wilsona znajdujący się w Belfaście. Foto: "klndonnelly". Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0.

Jestem przekonany, że u wszystkich ludzi w pewnych okresach życia, a w życiu wielu ludzi we wszystkich okresach między niemowlęctwem a późną starością, jednym z najbardziej dominujących elementów jest pragnienie, żeby być wewnątrz lokalnego Kręgu, i strach, że pozostanie się na zewnątrz… Ze wszystkich pasji, ta namiętność do Wewnętrznego Kręgu najskuteczniej skłania człowieka, który nie jest jeszcze bardzo złym człowiekiem, do robienia bardzo złych rzeczy 

C.S. Lewis, The Inner Ring (1944)
 Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

9 komentarzy:

 1. Tak, coś w tym jest. Już od przedszkola mozna to zauważyć. Ciekawe jednak jest to, że krąg zła jest częściej wybierany.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się, że zły daje więcej i szybciej? Jest kręgów tego rodzaju więcej? Czasem nawet te z pozoru dobre okazują się zarażone?

   Usuń
  2. To prawda, jak w balladzie Boba Dylana - Lucy Phere.)

   Usuń
  3. Wydaje mi się, że "Lucy Phere" to cover piosenki Boba Dylana "Huck's Tune" napisany przez Zygmunta Staszczyka i wykonany przez T.Love?

   Usuń
 2. Niestety, ale jedynie bardzo silne jednostki o znacznym poczuciu wyjątkowości, indywidualizmu, etc., potrafią przezwyciężyć tę naturalną potrzebę akceptacji, poczucia wspólnoty, przynależności. Życie w stadzie daje znamiona komfortu, zrzucenia z barków ciężaru odpowiedzialności, dlatego tylu ludzi do tego dąży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przede wszystkim w znacznym stopniu uwalnia od myślenia :)

   Usuń
 3. A któż z nas nie pragnie akceptacji? Najważniejsze, by pamiętać o tym, że nie zawsze krąg ma rację i nie iść na ślepo tylko za głosem większości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kręgi nie są jednorodne. Zawsze w stadzie są osobniki mniej lub skłonne do tego, by zostać outsiderami. W dodatku zmienia się to w zależności od wieku i innych okoliczności. Ważne, by zdawać sobie z tego sprawę. Tak jak z tego, że żelazko może, choć nie musi, być gorące i zawsze uważać.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)