piątek, 26 lipca 2013

O indywidualności i przeciętności


Należy docenić znaczenie różnic indywidualnych, lecz w obliczu potężnych, powszechnie występujących sił sytuacyjnych różnice indywidualne kurczą się i ulegają spłaszczeniu. W takich przepadkach badacze reprezentujący nauki o zachowaniu potrafią przewidzieć, co zrobi większość, nie wiedząc nic o poszczególnych ludziach, którzy wchodzą w skład grupy, a tylko znając charakter kontekstu ich zachowania.
Efekt Lucyfera Philip Zimbardo

4 komentarze:

 1. Co za zbieg okoliczności z tą okładką ;) właśnie na fali Twoich cytatów zatęskniłam za książką i dla utrudnienia sięgnęłam po wersję anglojęzyczną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj znać po lekturze jakie wrażenia z porównania z polską wersją. I polecam też Paradoks czasu. Recenzja za jakiś czas.

   Usuń
 2. Twórczość Zimbardo znam głównie z spychologii, wówczas jego podręcznik był drogą przez męki. Spora dawka filozofii i socjologii ale z perspektywy czasu jego twórczość staje się coraz bardziej zrozumiała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obowiązek to najlepsza droga, by zniechęcić do najwartościowszej nawet lektury.

   Usuń

Czytamy wnikliwie każdy komentarz i za wszystkie jesteśmy wdzięczni. Zwłaszcza za te krytyczne. Jeśli chcesz o czymś porozmawiać, zapytać, zwrócić uwagę na błąd, pisz śmiało. Każda wypowiedź, zwłaszcza na temat, jest przez nas mile widziana. Nie odrzucamy komentarzy anonimowych, jeśli tylko nie naruszają prawa. Można zamieszczać linki do swoich blogów i inne, jeśli nie są ewidentnym spamem. KOMENTARZE UKAZUJĄ SIĘ DOPIERO PO ZATWIERDZENIU przez nas :)